top of page
  • MDDr.Zdeněk Brachtel

Zubní kaz

Zubní kaz – co ho způsobuje a jak poznám, že s mými zuby není něco v pořádku? Zubní kaz je onemocnění staré jako lidstvo samo. Stále však - i přes nepřeberné množství sortimentu, které nabízejí drogerie, lékárny a nebo specializované obchody s pomůckami pro dentální hygienu, je zubní kaz nejčastější příčina, proč dochází k extrakci (vytržení) stálého zubu. Položme si tedy otázku, jak zubní kaz vzniká? A jde tomu zabránit?

 

Na povrchu zubů se fyziologicky vytváří povlak a v něm žijí bakterie. Ke svému životu potřebují přítomnost cukrů, které jsou součástí naší stravy. ​​Navíc mají schopnost cukry ukládat (tzn.cukr, který nezkonzumují, v sobě ukládají na dobu, kdy přísun cukru nedostávají). Bakterie pak následně cukr přeměňují na škodlivé kyseliny, které naleptávají povrch zubu a tak začíná proces vzniku zubního kazu. Na to, aby bakterie mohly na zubech páchat škodu, musí plak, ve kterém žijí „uzrát“. Tento proces trvá 48 hodin. Jestliže jsou zuby (myšleno celý jejich povrch) během 48 hodin alespoň jednou správně vyčištěny, nezralý plak je ze zubů odstraněn a k narušení zubní skloviny nedochází.

Z výše uvedeného vyplývá, že zubní kaz vzniká jako důsledek nesprávné hygieny a ne vlivem genetiky, jak si stále někteří pacienti nesprávně myslí. Geneticky dědíme pouze postavení zubů, velikost, tvar, počet apod., ale ne zubní kaz.

Zmíněné naleptání (nebo též taky odvápnění) skloviny lze pozorovat i pouhým okem. Většinou se jedná o bílou, transparentní skvrnu, kdekoliv na povrchu zubní korunky. Nejčastěji ale vzniká v mezizubním prostoru, protože se jedná o místo nejhůře přístupné obyčejnému zubnímu kartáčku (a tudíž i o místo nejhůře čistitelné). Zde také nejčastěji vznikají zubní kazy, a proto při vstupním vyšetření a kdykoliv jindy, když má lékař podezření, je na místě zhotovit RVG snímek, který pomůže tyto počínající kazy odhalit.

Když není zubní kaz včas zachycen a postižený zub spraven dochází k jeho šíření. Po překonání skloviny (nejtvrdší tkáně našeho těla) se kaz šíří do zuboviny. Tam začíná vznikat dutina, která se časem zvětšuje. Pacient začíná pociťovat zvýšenou citlivost zubu na studené vjemy v dutině ústní. V případě nezájmu o nápravu začne citlivost přecházet v bolest, která se časem stupňuje.

Z hlediska anatomie zubu můžeme zub rozdělit do tří vrstev. Sklovina, zubovina (dentin) a zubní nerv (nebo také zubní dřeň). Když je kazem postižen dentin, je nutné vše zkažené odvrtat a úbytek zubu dostavět výplňovým materiálem. Když je kazem postižen zubní nerv, je nutné ošetřit kořenový systém zubu kořenovou výplní.

Comments


fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page