top of page
  • MUDr. Aleš Bohuslav

Zubař jako společenský (ne)tvor


Člověk je tvor sociální a občas potřebuje nějakou tu interakci s ostatními jedinci svého druhu. My zubaři se tedy také nezavíráme do svých brlohů a vyrážíme do společnosti za svými známými i za těmi neznámými. V domnění, že si večer odpočneme od svého řemesla, se pouštíme do diskuzí o všem možném. Vše probíhá naprosto hladce do té doby, než naši společníci v diskuzi zjistí, že jsme zubaři. V tu chvíli se diskuze obrátí směrem k nám.

Lidé mají na zubaře spoustu otázek a další spousta věcí je zajímá. Obvykle se to točí kolem 3 témat: 1) čištění zubů, 2) nějaký nedávný, nebo i současný problém se zuby, nebo se svým zubařem, 3) peníze – tam se toho hodně vejde jako např.: proč je to tak drahý, nebo musíte mít hezké příjmy atd.. Ještě je tu taková speciální skupina lidí, kteří musí zubaři sdělit, jak se o svoje zuby starají (že vyplachují tím Listerinem) a že pravidelně chodí k zubaři. Oni se vlastně ani neptají, spíše se chtějí pochlubit, že tu péči o svůj chrup nezanedbávají. To je pro nás ale stejně zajímavá informace, jako kdyby nám řekli, že do svého auta tankují benzín, aby s ním mohli jezdit.

Ovšem tyto veškeré rozpravy nás vrací zase zpátky do pracovního procesu. Za ta léta si mnozí z nás již vypěstovali v sobě do jisté míry určitou trpělivost, nicméně někdy se to dostane za tu hranici příjemna. Jednou si vzpomínám, kdy jsem přes 3 hodiny řešil s jedním dotěrným člověkem jeho zuby. Tenkrát jsem nebyl schopen mu vysvětlit, že se stejně ničeho nedobereme a že mně těmito svými nekonečnými otázkami jen otravuje večer. V dnešní době, když nemám náladu, tak řeknu, že jsem účetní, a mám klid, protože o účetnictví se nikdo bavit nechce. Jednou jsem ale takhle na účetní narazil a musel jsem kápnout božskou.

Mám i veselou historku z natáčení, jak se říká. To jsem byl u svého kamaráda na dílně, kde tenkrát něco slavil. A samozřejmě přišla řeč na zuby. Prošli jsme výše zmíněnými tématy. A jak jsme všichni už byli pěkně v euforii, tak jsme si začali hrát na „polní ambulanci“ a já měl za úkol vytrhnout pacientovi zub. Naštěstí euforie nebyla tak veliká, abych těmi kombinačkami ten zub doopravdy vytáhl.

A co z toho všeho plyne? Buďte ohleduplní na zubaře, kterého potkáte mimo jeho teritorium. Věřte mi, že doopravdy nechce řešit zuby nikde jinde než ve své ordinaci.

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page