top of page
  • MUDr. Zdenka Karpíšková

ZUBY A KOJENÍ ...ANEB KDYŽ MILITANTNÍ ZUBAŘ NARAZÍ NA MILITANTNÍ MATKU

Jednoaktovka o rozpolcení osobnosti:

Zubař: “Čaaau! Kojíš, jo?” Matka: “Jasně! To je to nejlepší, co pro ni mohu udělat.” Zubař: “Přesně! Pochvala. Jídlo, pití a protilátky na zakázku. Složení, množství a teplota přesně tolik, kolik je třeba, kdykoli je třeba a kdekoli je třeba. A intimita, pocit bezpečí. Super! ...Už má zuby?” Matka: “Jooo! :-D První vyrostl před měsícem a půl. Teď už má pět.” Zubař: “Pane jo! Čistíš jí je?” Matka: “To víš, že jo. Nejdřív jsem je každý den očistila kouskem gázy, ale teď už mám prsťáček, tak čistím dvakrát denně tím.” Zubař: “To je dobře. Jen ať si hned od začátku zvyká, že zuby se čistí a ať má krásné zdravé zoubky.... Jé, podívej! Usnula. To je andílek! ...Počkej! Co jdeš dělat?! Nedávej ji do postýlky. Nezapomněla jsi na něco?? Haló! ZUBY! Koukej jí je vyčistit!” Matka: “Už jsem jí je čistila. Vážně.” Zubař: “PŘED večeří? Pomátla ses? A teď ji necháš spát? Hned jí je vyčisti!” Matka: “Sotva usnula? Děláš si srandu? Jsem hotová. Víš, jak dlouho bych ji znovu uspávala?” Zubař: “No, to nemyslíš vážně! Víš, co -mimo jiné- obsahuje mateřské mléko? Laktózu. Spoustu laktózy. Zapomněla jsi, co je laktóza? Cukr. Je to CUKR! A ty ho tam necháš?” Matka: “Nebudu ji budit, sotva usnula. Nechci z ní mít neurotičku. Ke všemu při kojení dítě vtáhne bradavku hluboko do úst mezi patro a hřbet jazyka. Saje a polyká. Rozhodně to nepouští přes zuby.”

Zubař: “Ale něco v pusince zůstane. A víš, co to něco udělá se zuby? Zapomněla jsi, že jsi zubař?!” Matka: “Dej mi pokoj! Jsem na mateřské. A ke všemu: zuby jsou čisté. Čistím jí je. A když na zubech není plak, odkud by se tam vzal kaz? Ten cukr přece musí zpracovat bakterie, aby ohrozil zuby. Aha?” Zubař: “No, jak myslíš! Ale už si promysli, jak to budeš vysvětlovat: dítě zubařky a bude mít shnilé zuby...!” ..................atd.

Inu, byl to boj. Ano, jsem militantní zubař. A se stejnou vervou jsem se vrhla do mateřství. Zkrátím to. Zde jsou výsledky vnitřních půtek: Dceru jsem kojila do jejích dvou let. Zuby jsem jí čistila nekompromisně dvakrát denně (ráno a večer) ve chvílích bdělosti, to znamená PŘED kojením, protože při kojení pravidelně usínala a já neměla to srdce (a sílu) ji budit. Když už pila nejen mateřské mléko, dostávala neslazené nápoje (vodu, čaj). Sladkosti občas. Výsledek: dětské zuby BEZ kazu. Teď na prahu puberty prochází konečnou fází výměny chrupu, vstupuje do vzdorného období, zuby má bez kazu a mě nezbývá než doufat, že to, co jsem do ní zasela, padlo na úrodnou půdu.

Kojení je pro začátek života nejlepší způsob výživy. Je vyzdvihované pediatry a psychology a občas démonizované zubaři. Přitom i jakákoli náhražka mateřského mléka, jakékoli mléko, které dítěti dáme, obsahuje laktózu - mléčný cukr. Kojení - nekojení, klíč k zubnímu zdraví je pravidelné očištění plaku ze zubů.

Takže ČISTĚTE. A jakmile začne děťátko pít i něco jiného než mléko, NEpřislazujte čajíčky, NEjupíkujte, NEdžusíkujte... zkrátka vyvarujte se jakýchkoli nápojů s přidaným cukrem. Nejlepší je voda a neslazený čaj. A poděkují vám nejen jeho zuby...

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page