top of page
  • Iva Zezulová, DiS.

Aby bílá bílou byla - 2.část


A jsem tu zas, minulý týden jsem nic moc nestihla a s provinilostí nosící v hlavě už píši!

 

Ještě předtím, než zahájím útok o bělení, jako takovém.

Aby vůbec bílá bílou byla. Od svých pacientů vyžaduji dobrou hygienu, bezproblémovou dutinu ústní, dásně bez zánětu, zuby bez kamene a zájem o zuby. Nevybělím zuby každému na první návštěvě, ihned, okamžitě teď, protože chce - pardon. Bělení berte (ač si to platíte) jako něco, co je nadstandard/ za odměnu. Né, jako něco, co se naplácá na cokoliv, kamkoliv, kdykoliv jen aby to bylo bílé. Někde možná ano, u mě zkrátka ne. Čistit, pečovat a ano, po dobré hygieně a zvládnuté technice čištění, pomůckách a čistých zubech - ano, požehnáno. A závisí jen na vás, zda to půjde za dva, tři měsíce nebo za rok a déle.

Měli by jsme vás míti již od minulého článku rozdělené na proběliče a neběliče alias citlivouše. Ještě předtím, než si prozradíme jaké jsou možnosti - bylo by dobré si ještě osvětlit, co lze vybělit a co ne. Výplně, korunky, můstky, implantáty a cokoliv, co není zub, který se v ústech prořezal se zkrátka nevybělí. Jelikož valná většina z nás nemá úsměv jako Julia Roberts nebo česká Lucka Bílá - nevadí nám tyto náhrady v zadním úseku chrupu. Zadní úsek chrupu berte od stoliček dozadu, případně od ,,5tek,, dále. Výplně v přední části úst se dají vždy předělat. Pokud někdo hodně chce a dělá revizi komplet dutiny ústní, dá se bělení zavzít do léčebného plánu a dle výsledného efektu předělat i můstky a ostatní protetické práce. Ano, bude to stát o mnohem více - ale, lze to.

Zuby nekuřáka, nepijáka kávy a jiných barevných pochutin půjdou ve většině případů bělit lépe, obdobně u lidí mladšího a středního věku to bude snazší, než u 50ti letých zubů (ale to opravdu záleží a neplatí to vždy). Jak jsem psala v části jedna, určitě i tyto skupiny lidí, vybělit jdou. Nebělí se děti do 18-ti let, neb není ukončená mineralizace skloviny.

Máme samozřejmě ještě další potyčky s ostatními komplikacemi, ale vždy je možné si dojít na hygienu nebo se zeptat u svého zubního lékaře a dostat informace ohledně řešení a možností. Zkrátka není vše černobílé. Tento článek berte opravdu pouze jako informativní, dodávající náhled a nové základní informace.

TAK! JAK?

Možnosti jsou ve výsledku tři, číslicí 3: 1)Domácí bělení

- od slova ,,doma,.

- bělení, které boduje většinou svou cenou a časovou nenáročností

- sled návštěv za předpokladu, že je zvládnutá hygiena pacienta a ústa jsou bez problémů: otisky pro zhotovení nosičů bělícího gelu (odesílám je do laboratoře a nechávám otisky zhotovit tam- cca 14 dní) + předání nosičů, foto před, informace k bělení (15 minut)

- pacient bělí doma 14nocí, poté každý měsíc pro udržení výsledné barvy doběluje 1x v měsíci

- klady: cena, časová nenáročnost, možnost korigovat barvu doma

- zápory: pro někoho možná menší postup barvy kupředu

- pro koho: mladí lidé, lidé středního věku, lidé neočekávající ,,primalexové,, zuby - tzn, klienti, kteří chtějí úsměv prozářit - ,,ne udělat z černé křídově bílou,,

2) Ordinační bělení

- od slova ,,ordinace,,

- bělení, které boduje u lidí, kteří nechtějí mít doma žádné starosti, případně nesnesou nosiče v ústech

- sled návštěv za předpokladu, že je zvládnutá hygiena pacienta a ústa jsou bez problémů: návštěva ordinace (2,5h)

- pacientovi je provedeno vybělení zubů, většinou aplikací gelu 3*20/15 minut v ordinaci DH, nebo zubního lékaře, odchodem z ordinace vše končí a pacient nemá žádné jiné starosti

- klady: nulová náročnost pro pacienta, čas

- zápory: možná vyšší citlivost (leč, opět je to slovo do pranice, citlivost se nemusí vůbec vyskytnout), nedlouhodobý efekt u valné většiny pacientů - barva se doma nemá jak udržovat a po čase u pacientů klesá nazpět, nízký postup barvy kupředu

- pro koho: u tohoto typu bělení vidím osobně pouze indikaci u pacientů, kteří mají problém s udržením nosičů v ústech, případně problém s otisky (vyšší dávicí reflex)

Tento typ bělení u mě v ordinaci nehledejte, nejsem přesvědčena jeho účinky a zkrátka poměr cena/výkon není z mého hlediska pro pacienty dobrý.

3) Kombinované bělení

- od slova ,,kombinace,,

- bělení, které bych doporučila každému náročnějšímu pacientovi, silnému kuřákovi či někomu, kdo očekává 250%

- sled návštěv za předpokladu, že je zvládnutá hygiena pacienta a ústa jsou bez problémů: otisky pro zhotovení nosičů bělícího gelu (odesílám je do laboratoře a nechávám otisky zhotovit - cca 14 dní) + předání nosičů, foto před, informace k bělení (15 minut) + po 14ti denním bělení doma dotažení výsledné barvy v ordinaci, tzn ordinační bělení (2,5h)

- toto bělení je kombinací dvou předešlých, sled je určený a předem daný - napřed bělení na doma a blení v ordinaci (ideální 15/16. den po ukončení 14ti denního cyklu doma) + následné udržování barvy doma 1 noc v měsíci

- klady: absolutní špička, co se možností bělení týče

- zápory: pro někoho peněžně náročnější výdaj, časová náročnost

- pro koho: náročnější pacienti, náruživí kuřáci, lidé s opravdu tmavým odstínem skloviny, lidé, očekávající opravdu světlý odstín barvy skloviny

A! Viděli jste fotku nahoře? Já mám vyběleno kombinovaně to samou firmou, kterou bělím své pacienty :-)

Máme to za sebou. toto jsou 3 možnosti, které český trh skýtá. Budu se opět opakovat a opět budu apelovat na to, aby jste radši našetřili a dali se do kvalitního bělení. než nakoupili přípravky za 15 stovek a neměli z toho nic, nebo spíš naopak, měli zničenou sklovinu.

Text je opravdu holoučký, tak aby se dal přečíst a nebylo to moc náročné. Veškeré informace určitě dostanete v ordinacích, pakli-že se o bělení budete zajímat.

Čeká nás poslední část, dáme nějakou tu fotku před a po, co se mi podařilo odfotit a tím na nějaký čas ukončíme téma BÍLÁ :-)

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page