top of page
  • Iva Zezulová, DiS.

Aby bílá bílou byla - 1.část


TAK JSTE SE DOČKALI!!!! První část je před námi :-)

Díky ještě jednou Honzovi Deverovi, za fotky do ordinace, netušila jsem, že se budou ještě hodit - a konec reklamy :-)

 

Konečně jsem se pochlapila a dala se do psaní té šílené změti o bílých zubech :-)

Doufám, že to bude zlehka řečené, stravitelné a jasné. Asi vám nepovím vše na jeden nádech, ale pokud by někdo toužil o ještě větším zápřahu, napište mi a nebo spíš přijďte ať nejsme datli. Pro dnešek, typické otázky, které vždy zazní a které řešíme ještě předtím, než se dostaneme k tomu, že je stejně nejlepší kvalitně vybělit.

Nejčastější! A jak dlouho to vydrží?

Vydrží to tak dlouho, jak se o to budete starat. Po samotném aktu bělení, ke kterému se ještě dostaneme, je nutná údržba (boty taky nebudou stále bílé - kéž by byly!). Takže jednou za měsíc ještě tak 2-3 roky je dobré zuby udržovat, aby odstín byl stále stejný. Znamená to jednou měsíčně si to zkrátka do těch úst na noc nasadit. Jen tak vám zaručíme, že se odstín nehne zpět.

Jsem kuřák, pro ty to není, co?

Bělíme i kuřáky a náruživé ,,pijáky,, kávy. Ano - jde to, ale má to ,,ale,,. Výsledek je mnohdy o malinko slabší, protože valná většina kuřáků má zuby tmavší než běžný nekuřák. Ale není to podmínkou. Co bych ale napsat měla je stav po bělení - pokud kuřák opravdu neudržuje zuby a nedoběluje je tak, jak by měl, má mnohem vyšší šanci, že sklouzne o odstín (dva) zpět. Je tedy potřeba být v tomto ohledu opravdu disciplinovaným.

Bolí to?

Jak koho, jak kdy a jak co. Bohužel tato neoblíbená odpověď zde sedí na 100%. Mám pacienty, kteří bělení zvládli aniž by si všimli, mám i pacienty, pro které platilo rčení - pro krásu se musí trpět. Takovou malou nápovědou pro vás ohledně citlivosti může být test, kdy kousnete do nanuku. Pokud zuby vyskočí a už by jste to nikdy neudělali, je pravděpodobné, že se při bělení citlivost objeví. Pokud se zahryznete a o zubech nevíte, snad máme vyhráno a proces vás bude trápit jen zanedbatelně.

Ničí to zubní sklovinu?

NE! Jednou pro vždy prosím ne! Bělení a škodlivost zubů je přežitek z dob, kdy koncentrace bělících gelů byly abnormálně vysoké. Momentální stav v ČR je ošetřen zákonem a na zuby pacientů se ordinačně nemůže dostat nic silnějšího než 16% karbamid peroxidu účinné látky (což odpovídá 6% peroxidu vodíku).V letech předešlých před ustanovením zákona a koncentrace gelů jsme se mohli setkat i s koncentracemi třikrát vyššími. Jednou pro vždy! Pokud si zuby necháte vybělit u dentální hygienistky, její dodavatel bude kvalitní, nástroje, vybavení a samotný akt bude udělán tak jak má a vy se budete řídit pokyny. Nestane se zubní sklovině opravdu zhola nic :-)

A nešlo by to vybělit jinak a rychleji?

Bohužel nešlo. Pokud máme mít na zubech dlouhodobý efekt, vy máte být spokojení, nemáte si zničit sklovinu a vše mát být profesionální a dle lege artis. Nelze nic ošidit. A podotýkám, ošizení se opravdu nevyplácí. STOP pudrům, STOP abrazivním pastám, STOP černým hrůzám, které obíhají internet alá uhlí na zuby, brrrrrr - chraň vás ruka páně!

Co pasty, ústní vody, pudry a bělící sady z ebaye?

Ne, ne, ne a ne, prosím ne :-)

Pasty a ústní vody. neb a jelikož v nich není karbamid peroxid, ani peroxid sám, nefungují neb neobsahují účinnou látku. Většina past funguje na brusném efektu, granulky sundají pigmentace z kávy, čaje, kouření, ale nezmění barvu skloviny. Ústní vody, bez efektu. Ebay/Amerika a bělení po internetu - ohlídali jste si koncentrace, které si na zuby dáváte? Rozumíte tomu a prubnete něco, co nemá v ČR zastoupení a nebude se vám to snadno reklamovat? Troufnete si dát na vaše zuby něco, co doporučují virtuální zákazníci na internetu?

Poslední dobou letí pudry (černé, bílé, s uhlím, bez uhlí, biopudry a další super vymoženosti). Kamarádi mi píšou zda ano, ne, tak co? Asi vám to v normální míře neublíží (tím myslím jednou za čas), otázkou je jak moc brusnou krabičku koupíte. A to černé uhlí? Efekt je založen na černé. Přemýšleli jste o tom, že pokud naaplikujete černou na zuby, vyčistíte - bude vše proti černé světlejší?

Máme za sebou 5 nejběžnejších otázek, které by vás měli lehce rozřadit na proběliče a neběliče.

Jaké jsou tedy možnosti? V ČR jsou v ordinacích možnosti 3.

Bělení DOMÁCÍ

Bělení ORDINAČNÍ

Bělení KOMBINOVANÉ (kombinace předešlých dvou, tzn. domácí bělení + ordinační poté)

A aby článek nebyl únavný a dlouhý. Principy jednotlivých bělení vám přinesu příště. nerada bych aby někdo u článku usínal :-)

Pokud se nad bělením rozmýšlíte. dojděte si na konzultaci, zajímejte se kdo a čím. Chtějte vidět fotky před a po u předešlých pacientů. Já si třeba dělám alespoň počínající fotky. Do zápisu píši počáteční a konečný stav barvy, aby bylo vidět o kolik a abych měla zpětnou vazbu.

Poslední rada. Bohužel neplatí - že dáte za bělení xy-tisíc,- korun a bude to to nejlepší, co svým zubům můžete v oblasti bělení dopřát - zjišťujte a bělte kvalitně!

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page