top of page
  • Iva Zezulová, DiS.

Tak jak je to s těmi penězi a hygienou... ? Aneb malé peněžní přiznání.


...

,, Já jsem dentální hygienistka,,. ,, To je ta kosmetika zubů?,, ,, No, kosmetikou bych to nenazvala, jde převážně o zdraví, ale řešíme s pacienty i estetiku jejich úsměvu,, ,, Ty jo, tak to je taky dobrej ,džob, ty zuby, to se máš dobře co...,,

Tak jako pacientům říkám, že dentální hygiena není zubní wellness, tak stejně tak vám na rovinu říkám, dentální hygiena není zlatej důl. Nebo alespoň já jsem asi ještě nepřišla na to jak kutat :-) Stalo se mi mnohokrát, že lidem řeknete, co dentální hygiena obnáší - usmívají se. Vysvětlíte jim, že uděláte vše proto aby to nebolelo a bylo to přijatelné pro obě strany - usmívají se ještě víc. Poté jim dáte termín dle jejich představ, řeknete, že chete vidět jejich čistící náčiní - ještě stále se usmívají. A na závěr přijde vteřina a vše se zbortí, neb řeknete, že si mají za 50 minut práce v ordinaci přinést 900 kč - a hle, úsměv a nadšení zmizí.

,,Devět stovek za hodinu práce? Však to je nějaký drahý ne? Zubní kámen mi sundavá zubař zadara. Za to si koupím 6tery cigárka, jedny gelové nehty nebo tričko z HM... ,,

Platby jsou bohužel nedílnou součástí dentální hygieny. Zdravotní pojišťovny zatím nechtějí o pravidelném proplácení nic slyšet. Já pevně věřím, že časem dostanou větší rozum a budou opravdu cílit na prevenci a ne na proplácení výkonů za již vzniklý problém v ústech, který by tam díky správnému čištění nemusel být, Ale dejme jim čas. Tak! A proč takové peníze a proč to vůbec píši. Vy, co ke mně chodíte víte, že jednám na rovinu. Řeknu vám co si myslím a stejně tak bych chtěla aby jste věděli proč po vás chci tuto sumu.

 

Nebudu zabíhat do podrobností aby článek nebyl únavný a vůbec ho někdo dočetl :-)

Když opominu školu, která je pro dentální hygienistky nutná. V naší republice je více škol soukromých než státních tohoto oboru. Asamozřejmě platí, soukromá škola = zadarmo nestudujeme. Vystudujete a už jsme v tom za 150.000,- ani jsme nemrkli.

Hurá do práce.

Je možné se nechat zaměstnat, je to snažší varianta a hygienistek s pracovním poměrem je v ČR mnohem více než živnostnic. Ale každý to dělá tak, jak chce a jak to jde. Dostudovali jsme a hurá na to!

Samozřejmě je nutné nakoupit předem vše, co je k výkonu potřeba. Na louce hygienovat nebudeme.

- přemýšleli jste na kolik vyjde to sůpr křeslo v kterém u mě ležíte? Výše vystoupá nad 350.000 a to mluvíme o škodovce, ne o Ferrari. - mám křeslo, kam ho položím? V tomto ohledu jsem naštěstí nemusela kopat základy - platíme energie a nájem. - mám křeslo a 4 stěny. Potřebuji ultrazvuk a pískovačku (airflow) - zde jsem zainvestovala 3/4 ceny z křesla a koupila opravdu Ferrari na trhu.

- mám křeslo, místnost, teče voda, vše svítí, mám stroj na čištění. Nemám ruční nástroje (1 sada cca 4.500,-) sad mám několik abych nikdy neužila jednu na dva pacienty po sobě jdoucí - to je absolutně nepřípustné. - mám křeslo, ordinaci, vodu, svítím, mám čím pracovat. Nemám ale kam dát všechny ty nástroje - koupím nábytek (myslím, že ten můj by se rovnal ceně jedné hezké kuchyni v Ikee (možná proto já ji mám doma z Mobelixu).

- mám nábytek, svítím, voduji, sedět mám kde, šuplata mám. Kam napíšu zápis, který po mě chce zákon? Koupím PC, tiskárnu, TV na příjemnou hudbu a zobrazení rentgenových snímků, větrák do parných dní v létě, potřebuji sterilizační komoru za šílené peníze a jiné elektrické spotřebiče, které nevidíte a jsou nutné pro chod ordinace - jinak by nás hygiena zavřela nebo bakterie sežraly. Už to začíná vypadat jako ordinace :-)

- vypadáme, máme vše co prostorově vyplňuje ordinaci, ale kdo naplní všechny ty šuplata, která obsahují jednorázové roušky, bryndáčky, rukavice, kelímky, savky, kartáčky, dále - leštící pasty, gely, písky do pískovačky, dezinfekční prostředky všech druhů a koncentrací. Musím myslet i na nesčetné množství papírů pro účetní, výdajové lístky, a vše točící se kolem těchto mini věciček, které dělají ordinaci úřadem. A mohla bych pokračovat :-) Tak máme postaveno, vybaveno a jedeme. První dva, tři roky čekáte až se naplní první týden a nebudete mít třeba 4-hodinové prostoje, kde nevyděláváte. Takže pevné nervy všem, kdo začínají. Jsem ve fázi (po 2 letech), kdy ten týden dopředu už tak tak naobjednám - HURÁ. Ale stále nejsem ve fázi, kdy všichni přijdou a když nepřijdou, alespoň zavolají. Slušnost neslušnost, stejně jsou dny, kdy sedíte od dvou do pěti a čekáte na posledního pacienta v pět hodin - nenaděláte nic. Takže OPĚT. Buď si půjčíte více financí, protože jste s tím měsíčním mínusem počítali a nebo (jako já) se musíte smířit, a s vámi i vaše rodina, že přes léto přinesete po zaplacení vaší zadlužené ordinace 1500,- čistého. A to si nedělám srandu :-) Vím, že mi spousta lidí řekne, ano, to je riziko podnikání. Vím to, s rizikem jsem do toho šla, věřte mi. Jsou dny, kdy si pobrečím, protože koukám, kolik mi z té dřiny a úsilí v měsíci zbude, nebo spíš nezbude. Jsou dny, kdy mě pacienti nabijí tak, že jsem schopná ještě po 12ti hodinovce (ano, od sedmi hodin do sedmi do večera) v práci jít a ještě psát a tvořit tento blog, nahrávat videa a vymýšlet jak ještě víc zpropagovat čištění zubů. A jsou dny, kdy nedělám, protože prostě není zájem z okolí, aby jsem trávila den v práci (já tam stejně sedím a čekám, zda někdo náhodou nezaklepe). Máme hotovo, vše sečtené, vše po XY letech zaplacené a jedeme znovu, křeslo se proleží, přístroj se rozbije, revize, kontroly každý rok (podnikatel ví o čem mluvím), boj s účetní, boj se všemi institucemi, co nás hlídají. Momentálně teď připravované EET na březen 2018.

Nestěžuji si, svou práci miluji! Jen chci, aby jste věděli PROČ. KONEC! Snad to otevře alespoň jeden pár očí, děkuji :-)

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page