top of page
  • MUDr. Zdenka Karpíšková

Co je (a co není) krásný úsměv - 1. část


"Představ si, že někde na planetě žije chlap, kterej ji smí líbat..!", praví Spike (jehož zuby jsou kapitola sama o sobě) v již klasické romanťárně Notting Hill na adresu hlavní hrdinky v podání Julie Roberts…

…Julia se směje a nenechává nikoho na pochybách, že ta věta není jen prázdnou replikou ve scénáři. Směje se ústy, směje se očima, obočím….ona se snad směje i nosem a ušima! Zaměřme se však na ústa. A -pro tentokrát- na to, co NENÍ-či spíše CO BY NEBYL- krásný úsměv.

A do hlavní role hororu obsadíme…..Julii!!!

V tomto případě na fotografii Very Anderson:

Scénář začíná jednoduše a nenápadně: “Julia si přestává čistit zuby…

Zuby postupně obrůstají nevzhledným povlakem z bakterií a zbytků jídla a tento se drží u dásní a mezi zuby, tedy v místech, kde nedochází k samoočišťování při jídle a mluvení… Dásně se drážděním plaku zanítí, zarudnou, natečou a snadno krvácejí…”

UH! Už toto samo o sobě nevypadá hezky (Promiň, Julie!). Scénář však přitvrzuje.

Dějová linie A se ubírá zhruba takto:

…A dějovou linie B lze zjednodušeně představit takto:

(Ááááááá! ODPUSŤ, Julie!!!) Dějové linie A a B se mohou volně prolínat, okořeněné více či méně častými návštěvami zubního lékaře, který ovšem nezmůže nic smysluplného a dlouhodobě fungujícího, pokud Julie nevezme do vlastních rukou své zubní zdraví, zubní kartáček a mezizubní kartáček a nezačne čistit. Do té doby děj scénáře nezadržitelně míří do jednoho bodu: ke ztrátě zubů (a začátku nového dramatu). Žádná z představených fází nevypadá hezky. A to raději nemluvme o čichových vjemech, které nám (naštěstí!) tento film představit nedokáže. A chuťově…ehm…no, věřme, že ústa v žádné z těchto fází NEJSOU k zulíbání!

UF! Julie naštěstí čistí. A JE k zulíbání.

Takhle jednoduché to je. Opravdu. Kartáček, mezizubní kartáček (ev. zubní nit), pravidelná návštěva dentální hygienistky… a s dalšími estetickými nedostatky si v takto ideálně připraveném terénu můžeme většinou snadno poradit. (A o tom příště.)

Při pohledu na fotografie smějící se Julie se zohyzděnými ústy jsem však nucena uznat jednu věc, která je jaksi nad tím vším, co se snažím sdělit. Totiž že -ať takový či makový- krásný je prostě ÚSMĚV. Kdo viděl klasické řecké pohledy z dovolené s fotografiemi smějících se jednozubých šťastných babiček a dědečků, ten ví, o čem mluvím. Táaakže: smějme se! Usmívejme se. Chechtejme se… Očima, ušima, nosem, ústy… A pokud je něco, za co se v úsměvu stydíme, určitě si s tím dokážeme poradit, když VŠICHNI přiložíme ruku k dílu.

Tak co? Lze na naši adresu okouzleně vydechnout:”Představ si, že někde na planetě žije někdo, kdo nás smí líbat!”???

fluoridy

krček zubu

protéza

ústní voda

dáseň

air-flow

zubní pasta

bakterie

sklovina

bělení zubů

kořenový kanálek

zubní kartáček

solokartáček

můstek

zánět dásní

dentální hygiena

implantát

plomba

Dentální hygiena

zubní kaz

parodontóza

Preventivní prohlídka

Mezizubní kartáček

zubní kámen

zubař

krček zubu

rentgen

parodontální kapsa

čištění zubů

endodoncie

leštění zubů

ordinace

amalgám

čelist

demineralizace

Skloionomer

zubní pohotovost

Sonický kartáček

opg

furkace

zrcátko

bottom of page