- MUDr. Zdenka Karpíšková
Zbavení strachu a bolesti z ošetření

Děs v očích. Třesoucí se ruce. Propocené koláče v podpaží…
“Necítíš se dobře? Stalo se Ti něco??”
“Neee… Jdu dnes k zubaři.”
….a děs a soucit i v očích tazatele.
Strach z bolesti, z bezmoci, z neznámého.
Tak takhle, přátelé, ne.
V moderním stomatologickém ošetření není pro bolest místo.
Aplikace anestezie (=podání látky, která dočasně vyřadí z provozu přenos bolestivých vjemů z místa vzniku do mozku) před každým předpokládaným bolestivým výkonem, je samozřejmostí.
Když půjdeme ještě dál, pak i ono samotné podání anestezie lze odstupňovat a tím ho učinit maximálně snesitelným: např. místo budoucího vpichu “pošmudlat” gelem s anestetickou látkou, chvilku počkat (dokud sliznice na povrchu “neusne”), pak opatrně píchnout injekci a vytlačit do tkáně malinké množství anestetika a zase chvilku počkat (dokud neusnou i hlubší vrstvy sliznice), a pak pomalu (do již “spící” tkáně) dokončit aplikaci.
Zdlouhavé? Možná. Ale jen nepatrně. A udivené vydechnutí napjatého pacienta: “Cože? To už jste mi to píchla?? Já nic necítil!” je sladkou odměnou.
Bolet v průběhu ošetření nesmí nic. A bez váhání nás zubaře informujte, pokud se bolest kdykoli vyskytne. Je to pro nás důležitá informace, abychom mohli proti bolesti zakročit.
Inu dobrá, bolest bychom měli z krku. Ale co se strachem? Co s ochromujícím strachem, který nám brání i rozumně uvažovat?
Jedna z možností boje proti strachu (a v tomto případě i proti bolesti) je dýchání rajského plynu. Rajský plyn podávaný v zubní ordinaci nejčastěji v kombinaci s kyslíkem v poměru 1:1 uvolní stres, napětí, a strach zmizí během tří minut vdechování jako mávnutím kouzelného proutku. Pacient je celou dobu při vědomí, ale nebojí se. Analgosedace rajským plynem rychle odeznívá, po 30-40ti minutách už dokonce smíte řídit auto. A Vy i Vaše děti se po zbytek dne mohou věnovat svým aktivitám bez omezení. Vzhledem k uvedenému je rajský plyn vhodný hlavně ke krátkodobým zubařským zákrokům.

Na delší dobu Vás můžeme “vyřadit z provozu” podáním benzodiazepinů. Také při této formě budete stále při vědomí, ale jde o vědomí změněné a zákrok si s největší pravděpodobností nebudete pamatovat. Musíte mít s sebou doprovod a počítejte s tím, že pro zbytek dne budete pro běžné činnosti nepoužitelní.
Rajský plyn a benzodiazepiny mají své nazstupitelné místo hlavně při ošetřování dětí, ale není výjimkou ani dospělý pacient, kterému je třeba ulevit a umožnit mu projít ošetřením bez jinak těžko zvládnutelného stresu.
A v případě, že nic z uvedeného nelze z různých důvodů použít, přichází v úvahu ošetření v celkové anestezii na specializovaném pracovišti.
Nebojte se o svém strachu s námi zubaři mluvit. Dáte nám tak možnost na něj reagovat, vše Vám vysvětlit a ujistit Vás o naší snaze o bezbolestné ošetření slovy i činy.
Takže ještě jednou:
PRO BOLEST NENÍ V MODERNÍ ZUBAŘSKÉ ORDINACI MÍSTO. Howgh!